Maurycy Śmierzchalski

Dyrektor artystyczny FSF

Artysta fotograf, designer, realizator filmowy, specjalista fotografii kreacyjnej i fashion. Na co dzień nie rozstaje się z aparatem fotograficznym i potrafi prawie w każdej aranżacji uchwycić interesujący kadr. Ponadprzeciętnie kreatywny, otwarty na ludzi i świat. Zwolennik teorii, że sprzęt to tylko część sukcesu, najważniejsze jest spojrzenie. To właśnie przekazuje swoim uczniom. Dodatkowo dawkę techniki i porządnej fachowej wiedzy.

Edukację artystyczną rozpoczął jako mały chłopiec. Wychowany w domu artystów Hipolita – fotografa i Marii – malarki, od zawsze uczestniczył w plenerach i spotkaniach artystycznych. Wakacje spędzał we Władysławowie i Jastarni – najpierw pomagając a później, praktykując i pracując w zakładach fotograficznych swego ojca, Hipolita Śmierzchalskiego. W domu Śmierzchalskich przebywali tacy artyści jak Paul Nicolas, Paul Collomb, Kazimierz Ostrowski, Władysław Hasior, Józef Łakomiak, Paweł Frołow i wielu innych.

W wieku szkolnym z dużą łatwością operował ołówkiem, pędzlem i wykonywał pierwsze fotografie. Swoje umiejętności pogłębiał w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, na wydziale fotografii artystycznej.

Przez krótki czas był obecny w kilku klubach i związkach artystycznych, między innymi GTF w Gdańsku. Bardzo wcześnie rozpoczął pracę zawodową związaną z twórczością projektową, fotograficzną i filmową. Jest współtwórcą filmu dokumentalnego o Gunterze Grassie. W latach 90 współpracował z TV Gdańsk realizując reportaże z wydarzeń kulturalnych Trójmiasta.

Tworząc projekty, współpracował przez długi czas z wieloma instytucjami i firmami takimi jak:

  • Urząd Miasta Gdyni,
  • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
  • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji,
  • Bank Komunalny,
  • Bank Nordea,
  • oraz wiele innych.

Jest współautorem wielu albumów fotograficznych m.in. „Gdynia pod żaglami”, „Uśmiechnij się jesteś w Gdyni”. Wykonał fotografie dla Adama Darskiego, do albumu zespołu „Behemoth” – Zoskia Cultus. Wykonawca wielu sesji w zakresie fotografii mody m.in.dla firmy,Triumph, Dorex, Post Art, Laeta – lingerie.

Wystawy fotografii Maurycego Śmierzchalskiego:

  • 2000 – WYSTAWA AUTORSKA FOTO W PLYMOUTH – ANGLIA
  • 2002 – WYSTAWA AUTORSKA FOTO W KIEL – NIEMCY
  • 2004 – WYSTAWA AUTORSKA – GALERIA RATUSZ UM GDYNIA
  • 2006 – WYSTAWA AUTORSKA CENTRUM GEMINI – GDYNIA

Wyróżniony przez amerykańską firmę Mactac za projekt reklamy na pociągu dla firmy Deichmann.

Oprócz własnej działalności, w wielu firmach pełni funkcję doradcy w zakresie designu i fotografii.

Od stycznia 2011, także – wykladowca w szkole fotografii FOTOMEDIA – fotografia kreacyjna i fashion, kierownik pracowni i prowadzący Dział Filmowy. Promotor dyplomowy.

Od września 2012 wraz z żoną Marzeną Śmierzchalską, własny projekt – FRAMES STUDIUM FOTOGRAFII.